BATMAN | recenze komiksu Batman: Hush od Jepha Loeba a Jima Lee

6. března 2015 v 6:59 | Erika |  Recenze


Bruce Wayne, nebo spíš jeho temné alter ego Batman, má v posledku spoustu práce. Jeho nemesis se zbláznily. Každou chvíli se na scéně objevuje jiný záporák a nutno říct, že dávají temnému rytíři zatraceně zabrat. Jenomže když se takhle kupí útoky na jeho osobu, a musí dokonce zkřížit zbraně se Supermanem, začne velký detektiv hledat něco víc. Pochopí, že je tu ještě někdo, kdo manipuluje ostatními, aby se mu postavili. Jenže zjistit kdo to je a proč to dělá, to je úkol, na který je i sám detektiv krátký.


Hush z dílny Jepha Loeba a Jima Lee u nás vychází pod jménem Batman: Ticho. Ač jsem se při pohledu na překlad ošklivě oklepala, uznávám, že lépe to ve finále přeložit nešlo (na druhou stranu, nemuselo se to překládat vůbec). Hush je totiž právě jméno záporáka, který stojí v pozadí a tahá za struny. Nikdo nezná jeho tvář, protože ji má omotanou obvazy, ale hlavní je, že o Batmanovi ví první a poslední. Dokonce snad i jeho pravou totožnost.

Já sama jsem se připravila o překvapení, protože jsem totožnost Hushe znala už z dřívějška. Ale pro ty, co ho neznají, to bude něco nového. Jak už bylo řečeno, Hush je skvělý manipulátor. Jak jinak by dokázal poštvat na Batmana Scarecrowa, Riddlera, Poison Ivy a dokonce i Jokera? A to není konečný výčet záporáků, se kterými se bude muset Batman utkat. Osobně jsem stejně měla nejradši bitvu Batman vs. Superman, a to hlavně z důvodu, že tam Muž z oceli dostal pěknou nakládačku.

Hybnou silou příběhu je boj důvěry a přátelství s typickým batmaním odstupem. Batman už neví, komu může nebo nemůže věřit, nebo jestli je správné se zamilovat. V jedné fázi dokonce málem poruší svoje pravidlo a málem zabije. Batman v Hushovi balancuje na tenké hraně a to, co pro něj jeho protivník připravil, ho jen víc a víc postrkuje k hlubokému pádu. Příběh je pak prosycen flashbacky, které nám dávají nahlédnout do Brucova dětství a pochopit různé pohnutky.

Na komiksu se mi líbila kresba. Jsou komiksy, kde mě kresba vyděsí, jindy ji ignoruji a jindy mě vtáhne do děje. Tenhle komiks byl třetí případ. Bavila jsem se u kontrastu temného Gothamu a sluncem prozářeného Metropolis (které ani v noci nebylo tak temné, jako Gotham za dne). Kresba byla jinak celkově temná, tak, jak to má u Batmana být. Nenašla jsem tam nic, co by se nějak moc vymykalo normálu ani co by mi přímo vadilo.

Dvanáct kapitol, tři sta dvacet stránek, parádní příběh, jeden z nejlepší batmaních komiksů, aspoň se to o něm říká. Kdo má trochu komiks rád a kdo trochu holduje Batmanovi, určitě se mu Hush musí dostat do ruky. Za prvé je to podívaná známých záporáků, za druhé je to správně temný příběh a je v něm vidět, že Batman vlastně taky patří za mříže Arkhamu. Jen kdyby překročil svá pravidla. A jestli je překročí? Kdo ví.

Hush little baby, don´t say word, mamma´s going to buy you a mockingbird.

http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20131103230749/marvel_dc/images/e/e2/Batman_-_Hush_TPB.jpg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hellboy hellboy | Web | 9. března 2015 v 21:18 | Reagovat

taky ho mám:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama